Řím
Věčné město, jak se jinak říká Římu, mě naprosto uchvátilo. Pokud hledáte město s bohatou historií, památky, dobrým pitím, jídlem a milými lidmi, je to právě Řím. Podle pověsti město založila dvojčata Romulus a Remus, odkojená vlčicí. Taky asi víte, že Romulus svého bratra zabil, a proto pojmenoval město Roma (Řím). Vždycky mě fascinovalo období Antiky, protože pomalu každá věda vychází z antických filozofů. Navštívit Řím byl můj splněný sen. :)
Rady před cestou:
- Letenky jsme kupovali dopředu přes Ryannair společnost a vyšly nás s malým batohem na jednoho tam a zpátky na 2 900.
- Ubytování jsme rezervovali přes Booking, měli jsme hotel Griffo a jeho lokalita byla senzační. Hotel byl poblíž Collosea.
- Vízum nepotřebujete
- Pokud jako my, přiletíte na letiště Ciampiano, dostanete se do centra několika autobusy. Nemusíte se bát, že by na Vás žádný autobus nezbyl. Jezdí tam několik společností a lístky koupíte v hale na letišti. Zde je více info k tomu, jak z letiště: https://www.cestujlevne.com/letiste/rim-ciampino
- Zásuvky jsou jako u nás, alespoň na hotelech
1. den v Říme
Plán: (přiletěli jsme odpoledne, proto jsme navštívili pouze tyto místa)
- Foro Romano a Colosseo
- Do obou těchto míst se platí jednotné vstupné. Plná cena vstupenky je 12 euro. Pokud je Vám méně než 25 let zaplatíte pouze 2 eura.
- My jsme zde strávili 3 hodiny. Vezměte si s sebou vodu! Viděli jsme pouze jeden automat na pití ve Foro Romano.
- Vstup do Colossea dostanete na určitou hodinu.
Foro Romano
Náměsti Foro Romano bylo srdcem Římské říše. Toto místo má svoji bohatou historii. Nejprve zde byla bažina, poté tato oblast sloužila jako hřbitov. Asi v 6 století př. Kr. zde vznikaly obchody, chrámy a veřejné instituce. Po pádu Říše Římské toto město ztratilo na významu, a až na začátku 19. století začaly zde vykopávky.
Co uvidíte ve Foro Romano?
- Titův oblouk
- Saturnův chrám
- Basilica Julia
- Curia
A mnoho dalších, u vchodu dostanete mapku!
Colosseo
Stavba Kolosea byla dokončena v roce 80 př. Kr. Koloseum je jedním ze 7 divů antického světa. Celkem se do Kolosea vejde kolem 50 000 - 73 000 diváků, kteří ho pak opouští celkem 80 východy. Co mě překvapilo, bylo, že nad řady sedadel bylo možné za deště napnout plachtu.
- Diváci seděli podle vážnosti, pohlaví a postavení ve společnosti. Rovněž se podrobovali přísné etiketě oblékání. Ve výšce 40 metrů a vzdálenosti 50 metrů od jeviště seděly ženy, otroci a chudina.
- Na Koloseum se můžete dobře podívat z parčíku Colle Opio
V roce 217 postihl Koloseum požár, který zničil dřevěnou arénu. Během dalších let docházelo k zemětřesení a znovu požárům, které měly vliv na dochování Kolosea. Ve 14 století používali obyvatelé kameny z Kolosea na stavbu silnic a paláců. Až v roce 1744 prohlásil papež Benedikt XIV. Koloseum za posvátné místo a zabránil dalšímu ničení.
Ave Ceasar, morituri te salutant...
(ti kteří mají zemřít, tě zdraví)
Takto zdravili bojovníci odsouzení k smrti svého panovníka.
2. den v Římě
Plán:
- Památník Viktora Emanuela II.
- Fontana di Trevi
- Piazza di Spagna
- Pantheon
- Piazza Navona
- Vatikán
Všechny tyhle památky jsme stihli projít za celý den, dokonce jsme ani nejezdili městskou dopravou, vše se dá dojít pěšky.
Památník Viktora Emanuela II.
Tento památník symbolizuje sjednocení Itálie, ke kterému došlo v roce 1870. O toto sjednocení se zasloužil právě panovník Viktor Emanuel II.
Italové Památník Viktora Emanuela II. posměšně nazývají "Psací stroj", "Falešné zuby Říma" nebo "Svatební koláč".
Z těchto fotek to těžko uvidíte, ale uprostřed je jezdecká socha krále V. Emanuela II. Dále široké schodiště vede k soše Říma, odkud zprava vede průvod lásky k vlasti, a zleva průvod na oslavu práce. Kromě toho uprostřed hoří oheň.
Fontana di Trevi
Fontana di Trevi je asi nejslavnější kašnou v Římě. Já si ihned vzpomenu na slavnou scénu z filmu Sladký život od režiséra Felliniho, kde Anita Ekberg se koupe ve fontáně. Mimo to víte, že ve filmu Sladký život bylo použito poprvé slovo paparazzi?
Hlavní postavou je uprostřed Neptun, kdy sochy v pravoúhlých výklencích symbolizují léčivou sílu a hojnost vody.
Do Fontány lidé hází mince, aby se jim splnily sny. My jsme k fontáně přišli ráno a viděli jsme, jak pracovníci mince vysávají z fontány. Vyndavat mince z fontány je však přísně zakázáno. V minulosti byl zatčen za sbírání mincí jeden bezdomovec a pracovník firmy, která vyndavá mince z fontány.
Piazza di Spagna
Toto malebné náměstí a Španělské schody se nacházejí v severní části Říma. Pod schody vidíme Kašnu s bárkou (Fontana della Barcaccia).
Pantheon
Pantheon patří k nejlépe zachovaným antickým památkám v Evropě. Slovo Pantheon pochází z řečtiny a znamená zasvěcení všem bohům. Někteří vědci se domnívají, že Pantheon byl zasvěcen 12 olympijským bohům antického Řecka. Do Pantheonu je vstup zdarma.
Když vstoupíte do Pantheonu ihned se podíváte vzhůru ke kupoli, kde je 9 metrový v průměru otvor, kterým jde denní světlo dovnitř.
Piazza Navona
Od Pantheonu jsme šli na toto náměstí, kde jsou tři fontány. Oválný tvar tohoto náměstí připomíná stadion, který zde byl postaven v roce 86. Zde se pak konaly cirkusové hry nebo dostihy.
Vatikán
Vatikán má dnes ve svém majetku obchody, banku, noviny, rozhlas nebo vlakové nádraží. Ve Vatikánu můžete navštívit Chrám sv. Petra, Basilica di San Pietro a Vatikánská muzea.
My jsme navštívili pouze Chrám sv. Petra. :)
Chrám sv. Petra
Je nejvýznamnější poutní místo, které se tyčí nad hrobem apoštola Petra (1. římský biskup). Apoštol Petr byl ukřižován za císaře Nerona mezi rokem 64-67. Jeho hrob se údajně nachází pod hlavním oltářem baziliky sv. Petra. Nejvýznamnější dílo je Pieta uvnitř chrámu od M. Buonarrotiho. Také Vás zaujme uvnitř chrámu hlavní oltář, kde slouží papež při zvláštních příležitostech mši svatou.
Do Chrámu Sv. Petra je vstup zdarma, připravte se na frontu, kterou musíte vystát.
Dále v Chrámě platí předpisy týkající se oblečení.
3. den v Římě
Plán:
- Campo de Fiori
- Trastevere (kvůli dešti jsme museli návštěvu této čtvrti odložit, tak příště!)
V Římě nám zbylo posledních pár hodin do odletu a navštívili jsme pouze náměstí Campo de Fiori.
Campo de Fiori
Neboli také Květinové pole, je náměstíčko, kde najdete italské trhy. Prodává se zde ovoce, květiny a potraviny. Kdysi se zde až do středověku rozprostíralo květinové pole. Uprostřed náměstí stojí socha humanisty Giordana Bruna, který zde byl upálen. My jsme tu pořídili koření:)
Co dalšího bych ráda příště navštívila?
- Capitolino (Kapitol, pahorek)
- Trastevere (čtvrť)
- Museo e Galleria Borghese
- Vatikánská muzea
- Andělský hrad (kolem kterého jsme šli)
- Tivoli (kolem Říma)
V neposlední řadě Vás Řím okouzlí dobrým jídlem a pitím. My jsme navštívili například tyto dvě restaurace, které jsme měli v okolí hotelu - La Carbonara a Taverna Dei Monti.
A samozřejmě jsme si dali zmrzlinu ve Venchi.
P. s. Řím patří mezi mé nejhezčí evropská města, která jsem zatím navštívila!
P. s. s. Hodně Řím připomíná v mnoha ohledech Prahu.
P. s. s. s. Moc doporučuji a ráda se sem vrátím!
P. s. s. s. s. Děkuji, kdo jste dočetl až sem!
S láskou, TravelLover