Mexiko - Yucatán
Mexický poloostrov Yucatán nazývaný také ,,Země těch, kdo mluví řečí Mayab", nabízí nádherné pláže, přírodní krásy, pozůstatky po mayské kultuře a skvělé jídlo. Mexiko jednoduše hraje barvami. Lidé jsou zde velice milý, ačkoliv většinou nemluví anglicky, snaží se vám vždy vyjít vstříc.
Rady a tipy před cestou?
- Letenky jsme kupovali přes https://www.skyscanner.cz/ a zároveň porovnávali ceny s https://www.kiwi.com/cz/. Na 16 dní cestování autem po Mexiku, vám stačí příruční zavazadlo, letenky budete mít i levnější.
Měna v Mexiku - peso (značí se symbolem $ a MXN, v přepočtu na naše cca 1.20 Kč). Dá se na některých místech platit i dolary. My jsme si směnili v ČR na dolary, a poté v Mexiku na peso. Určitě nesměňujte na letišti, je to nevýhodné. Směnárny a bankomaty jsou v každém větším městě i na ostrovech, jen výběr z bankomatů stojí poplatky.
Nezapomeňte na pojištění!
Ubytování: My to řešíme vždy přes booking.com. Většinou máme zamluvené ubytování na pár dní z ČR, zbytek si zamlouváme až v cílové destinaci podle situace.
Pokud plánujete si půjčit auto, za mě je dobré si to vyřídit předem, například přes https://www.rentalcars.com/. Mají pobočky kousek od letiště a z letiště jezdí zdarma shuttle bus. Nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz (50 Kč).
Do Mexika se doporučuje očkování na žloutenku typu A, B a břišní tyfus.
Doporučujeme repelent proti komárům.
Nezapomeňte adaptér do elektriky, mají zásuvky jako v USA.
Na návštěvu mayských archeologických areálů je dobré mít informace o daném místě předem (z internetu, knižní průvodce). Bohužel areály využívají za poplatek místní průvodce, a pokud nechcete si připlatit a mít doprovod, nejsou během prohlídky žádné informační tabule. Výjimkou je areál Tulum.
Kam jsme vyrazili na Yucatánu?
Playa del Carmen
Město Playa del Carmen nabízí, jako jinde na Yucatánu, bělostné pláže a tyrkysové moře. Toto město je pro turisty přizpůsobené a na ulici 5. Avenida najdete restaurace, bary a kamenné krámky. Pokud si ráno přivstanete zažijete na pláži krásný východ slunce. V tomto městečku stačí jedna noc, pokud chcete cestovat a vidět další části Mexika.
V okolí města můžete navšítvit pláž Akumal, kde je možnost zaplavit si se želvami. Plávání se želvami nás stálo 30 dolarů a byl to opravdu krásný zážitek, viděli jsme jich 10, plus samozřejmě ryby, malé rejnoky a hvězdice. Želvy plavou blízko u vás, potápění trvalo asi 45 minut. Je možné se jít potápět bez průvodce, ale je dobré to udělat brzy ráno, než vás místní obchodníci uvidí.
2. Tulum
Nedaleko městečka Tulum leží archeologický areál tzv. mayské ruiny Tulum, který založili Mayové kolem roku 433 n.l. a sloužil jako přístav. V komplexu se nachází asi 60 pozůstatků ze staveb mayského sídliště. Nejvíce vynikají stavby - chrám fresek, chrám sestupujícího boha a pyramida El Castilo, která sloužila jako pozorovatelna. Později se pyramida stala orientačním bodem pro námořníky. Mayské město se původně nazývalo Zama (město, kde vychází slunce).
Mayské ruiny jsou na přímém sluníčku a pro návštěvu se doporučují ranní hodiny. Také si vezměte s sebou plavky, můžete se vykoupat na krásné pláži pod ruinami. Cena vstupenky byla kolem 70-80 peso na osobu. Během prohlídky uvidíte spoustu leguánů, kteří se vyhřívají na stavbách. Při příjezdu do areálu autem vás ihned místní budou lákat na jejich parkoviště. Nezastavujte hned u prvního parkoviště, ale zkuste areál projet a vybrat levné parkování. Také Vám budou nabízet průvodce nebo plavbu lodí kolem ruin.
Městečko Tulum leží nedaleko archeologického areálu. Určitě stojí za návštěvu pláž Las Palmas, která není v centru a musíte autem popojet pár minut.
3. Cenotes
Poloostrov Yucatán patří k místům s největším výskytem těchto zatopených krasových útvarů (cenotů) na světě. Cenoty vznikají propadením jejich stropu. Většina Cenotes jsou zpoplatněny, cena je různá pohybuje se od 30-200 MXN.
Mayové považovali cenotes za posvátná místa a také z nich využívali sladkou vodu. Mezi známou cenotes patří tzv. Studna obětí, která sloužila k obětování lidských životů bohům. Nalezneme ji v archeologickém areálu Chichén Itzá.
My jsme navštívili tyto cenotes: Gran Cenote (cena 200 pesos), Calavera (cena 100 pesos), Suytun (cena 120 pesos) a Zaci (30 pesos). Za návštěvu by stáli podle mě i cenotes Dos Ojos nebo Ik Kil.
4. Laguna Bacalar
Laguna Bacalar nebo také laguna 7 barev je sladkovodní jezero. Barva jezera se mění podle hloubky vody. Pokud pojedete jako my z Tulumu, silnice je zpoplatněna za 20 peso. Určitě stojí za to si půjčit kayak a projet si lagunu. Kayak stál na 2 hodiny 300 peso. Po kayakování navštivte skvělý stánek s burritem - Mi Burrito.
- Kayakem dopádlujte k tzv. pirátskému kanálu či zátoce. Vode je tam po pás a můžete se smočit.
5. Cobá
Další pozůstatky po mayské kultuře nalezneme v bývalém mayském měste Cobá. Tento areál se nám moc líbil a dokonce víc než Chichén Itzá. Počítejte s tím, že v areálu nachodíte pár kilometrů nebo si můžete pronajmout kolo (50 peso) či samotný odvoz na na vozíčku.
- Dominantou Cobá je nejvyšší pyramida na poloostrově Yucatán - Nohoch Mul. Po 120 schodech vystoupáte na 42 m vysokou pyramidu.
6. Chichén Itzá
Myslím si, že povinnou součástí návštěvy Mexika je areál Chichén Itzá, nejen proto, že Kukulkánova pyramida patří mezi novodobý 7 div. světa, ale celkově město Chichén Itzá představovalo mocné středisko v zemi Mayab (Yucatán). Vstup do Chichén Itzá stál 200 peso na osobu. Opět se doporučuje navštívit areál brzy ráno kvůli přímému sluníčku. Počítejte s tím, že zaplatíte i za parkování.
- Mayská civilizace vynikala v zemědělství, matematice, atronomii, tvoření kalendářů a v hrnčířství. Mayové byli věřící a uctívali různé bohy. V Chichén Itzá uvidíte kromě pyramidy např. chrám válečníků, studny, observatoř nebo hřiště na Tlachtli.
- Mayská hra Tlachtli se hrála pravděpodobně na uctění slunce. Hráči museli dopravit míč skrz obruč. Poražený tým nebo jen jeho kapitán byl většinou obětován bohům. Stěny zdobí výjevy ze hry.
- Kukulkánova pyramida - Kukulkán byl bůh slunce a nebes převtělený do podoby opeřeného hada. Pyramida v sobě spojuje mayské náboženské symboly, zemědělský rok a pohyb hvězd. Pyramida má 91 schodů ze všech světových stran a tvoří s chrámem na vrcholu součet 365, což je počet dní mayského kalendářního roku.
7. Valladollid
Při cestě z Chichén Itzá jsme se ubytovali ve městě Valladollid, kde najdete úzké barevné uličky a místní tradiční hospody. Určitě ochutnejte tequillu. Například jsme místo soli dostali k tequille sušené brouky s chilli a bylo to skvělý.
8. Río Lagartos - rezervace a Las Colorados
Určitě stojí za to vyrazit do bývalého mayského solného přístavu Río Lagartos, kde si můžete zaplatit jízdu na lodi a uvidíte krokodýly a hejna plameňáků. Nebo jako my navštívíte přírodní park Río Lagartos, kde najdete opuštěnou pláž a při cestě dojedete na růžová jezera Las Colorados.
- Las Colorados je malá vesnice, kde je fabrika na výrobu soli. Při cestě do vesničky uvidíte kopice soli a všude několik růžových jezer. Pro návštěvu jezer zblízka zaplatíte 100 peso a dostanete průvodce, který vám poví jak, proces výroby soli funguje.
- Jde o uměle vytvořená jezera, která jsou zbarvena díky mikroorganismům žijícím ve slané vodě. Růžová voda se vyznačuje vysokou koncentrací soli. Jezera jsou také nazývaná "mexickým Mrtvým mořem". Zajímavá je, že už za doby mayské civilizace zde jezera byly.
9. Isla Holbox
Na ostrov Holbox jsme se vydali z vesnice Chiquilá, kde jsme nechali zaparkované auto (na den 100 peso). Lístek na trajekt stál 200 peso a během půl hodiny jsme byli na ostrově. Ceny ubytování a jídla jsou o kapku dražší než jinde. Na ostrově nejsou asfaltové cesty a auto zde potkáte jen málokdy. Ostrůvek prozkoumáte za jeden den. V květnu a v červnu se dá zde plavat se žralokem velrybím. Mezi další aktivity patří půjčení kayaku nebo večerní plavba za ,,svítícím planktonem" za 300-500 peso.
- Ostrov leží v místě, kde se setkává Mexický záliv s Karibským mořem. Voda je azurově modrá a čistá. Nejhezčí pláže jsou na severu ostrova.
10. Isla Mujeres
Naše poslední kroky vedly na ostrov Isla Mujeres, přezdívanému Ostrov žen, tak ho pojmenovali španělští dobyvatelé v 16. století. Na ostrov se dostanete např. z Cancúnu z Puerto Juarez za 200 peso. Trajekt jede půl hodinu. Ostrov můžete stejně jako my projet na golfovém vozíku. Cena na jeden den se pohybuje kolem 1200 peso, ale můžete si vozík pronajmout na 2h nebo 8h.
- Západ slunce můžete pozorovat na pláži Playa Sol, odkud se dá procházkou dojít až na jednu z nejhezčích pláží Karibiku Playa del Norte.
- Můžete také navštívit další pláže na západním pobřeží např. pláž Zama nebo Tiburon. Vchod na pláže je přes restaurace a některé si váš průchod chtějí zpoplatnit za minimální konzumaci u nich.
- Za návštěvu stojí určitě místo Punta Sur na druhé straně ostrova. Naleznete tam ruiny mayského chrámu bohyně Ixchel, která byla bohyní lásky, plodnosti a měsíce.
Rady a poznatky na závěr
- Bezpečnost - Mexiko Vás opravdu nadchne a nabídne vám všechny možné aktivity. Lidé jsou velice milý a nemusíte se bát žádné kriminality na Yucatánu. Policajty se samopaly budete potkávat sice často, ale přesto jsme se ani na minutu necítili v nebezpečí.
- Jazyk - Je dobré mít minimální základy španělštiny. Ale kdyžtak se domluvíte rukama, nohama.
- Cena - Dovolená nás vyšla na jednoho kolem 45-50 tisíc za 16 dní i s letenkou.
- Doprava - Na Yucatánu funguje dobře autobusová doprava, pokud si nechcete půjčovat auto.
Kam bych vyrazila příště v Mexiku?
- Navštívila bych oblast Chiapas - tropické pralesy, horská města, Pyramidy v Palenque
ostrov Cozumel
město Mérida
archeologické naleziště Teotihuacán
pláž Oaxaca
hlavní město Mexico city
P. s. Návštěvu Mexika především Yucatánu doporučuji všemi deseti!
P. s. s. Lidé byli moc milý, tedy nejen místní, ale i někteří turisti. Za náš pobyt jsme měli pár zajímavých setkání. Potkali jsme starší pár z Kanady a pán se přiznal, že četl Švejka. Také nezapomněl připomenout Václava Havla :)
P. s. s. s. Děkuji kdo jste dočetl až sem a doufám, že se do Mexika ještě podívám!!!
S láskou, TravelLover