Dominikánská republika

26.08.2021

Po roce konečně mimo Evropu a tentokrát Dominika jela do Dominikánské republiky. Písečné pláže a blankytně modré moře, to je pouze zlomek toho, co tato země nabízí...Naleznete zde bohatou historii koloniálního období vystiženou v několika historických památkách zapsaných na UNESCO. Mimo to, Vás země překvapí svojí kopcovitostí, zejména ve středu země, kde leží nejvyšší hora Karibiku Pico Duarte. Tak s námi pojďte projet tuto zemi:


Co s sebou před cestou? Rady a tipy:

  • Letenky hledáme vždycky přes https://www.skyscanner.com
  • Očkování - z ČR není žádné povinné očkování. Je to tedy na Vás. Doporučuje se břišní tyfus, žloutenka typu A, B a další...
  • COVID - roušky se nosí ve vnitřních prostorách a často i venku. Překvapí Vás, že i na skútru mají lidé roušky. S sebou musíte mít od nás PCR test (nebo Očkování) a zpátky Antigen do 48h starý nebo PCR (v Punta Caně je spousta míst, kde si to zařídíte a nebojte se, lidé jsou milý a ochotní)
  • Auto - tohle byl největší oříšek a teď velká rada! Cenově vychází půjčení auto draze a nenajdete moc půjčoven. Kromě amerických turistů na severu země, nepotkáte jen tak cizince v autě.  Zároveň se nevyplatí šetřit a určitě si půjčte vysoké auto. Dominikána má mimo hlavní silnice, hrozně špatné cesty a když sjedete mimo, nemusíte se už vrátit. Všude jsou vysoké retardéry, které Vám ničí auto. Pravidla na silnici nejsou, rychlejší jede. Často narazíte na kontroly na silnicích, policajti kontrolují co vezete. Platí se mýtné v mýtných branách, takže žádné dálniční známky nemají. Mýtné stojí od 60-200 pesos.
  • Jazyk - španělština, vyplatí se znát základní slova, anglicky mluví málokdo.
  • Ubytování - Řešili jsme přes booking.com a vždy něco sehnali. Ale doporučuji dopředu vše zamluvit. 
  • Jídlo - typické jídlo je zde rýže, kuře, banány...Nečekejte zázraky kuchyně. Dokonce si můžete dát i jahody...
  • 1 peso = 0,38 Kč (Mějte směněné peníze na dolary a na pesos směňte až v Dominikáně v jejich bance). I dolary se dá platit skoro všude:)
  • Benzín stojí všude stejně a pumpy jsou obsluhovány místními, stačí říct kolik chcete natankovat.
  • Nezapomeňte si stáhnout offline mapy:)



Plán cesty


Punta Cana

Punta Cana je typické turistické přímořské letovisko, kde se nachází letiště a všechny potřebné služby, které na dovolené potřebujete. Kromě soukromých plážích kolem hotelů, můžete navštívit i veřejnou pláž Bavaro. Bohužel v době naší přítomnosti byl celkem vysoký výskyt mořských řas na pláži. 

Zajímavosti

6. prosince 1492 přistála u břehů ostrova loď Santa Maria s Kryštofem Kolumbem, který ostrov pojmenoval Hispaniola. 




La Romana, Santo Domingo a příjezd do Las Calderas 

Z Punta Cany jsme se vydali nejprve na pláž Bayahibe kousek od městečka La Romana. V 19. století zde byla rybářská vesnice. Dnes zde můžeme zůstat na krásné pláži odkud každý den vyjíždí lodě na ostrovy Catalina a Saona. Samozřejmě Vás zase místní skásnou za parkování cca 200 pesos a pak Vám nabízí služby od jídla až po vodní sporty. 

La Romana

La Romana je také známe jako Město cukru díky rozsáhlým plantážím cukrové třtiny. V okolí města můžete navštívit historickou vesničku Altos Chavon (ta je teď díky Covidu zavřena). 

Santo Domingo

Je až škoda, že jsme neměli moc času prozkoumat hlavní město Santo Domingo. Díky Covidu všechny historické památky byly uzavřené a návštěva města tak ztratila najednou význam. Nicméně je Santo Domingo považováno za nejstarší město Ameriky, které založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus (bratr K. Kolumbuse). Od roku 1990 je město zapsáno na seznam UNESCO.

Zajímavosti

Před příchodem Evropanů žilo na území Dominikánské republiky indiánské etnikum nazývané Taínové, kteří téměř byli vyhubeni díky zavlečeným nemocem od přistěhovalců nebo byli zotročeni.

Santo Domingo

Jako nejstarší město Nového světa se pyšní první katedrálou, první univerzitou i první nemocnicí na americkém kontinentu.  Kam bych vyrazila?

  • palác Alcázar de Colón
  • Faro a Colón - Maják Columbus 
  • katedrála Primada de Américas

Las Calderas

Náš den jsme zakončili v Las Calderas, kde jsme navštívili přírodní jev Dunas de Bani. Nejvyšší duna má 35m. Vstup stál 100 pesos a můžete si půjčit skejt a sjíždět duny. Byli jsme tu úplně sami a viděli i několik leguánů.


Las Aguillas

Tak tohle byl splněný sen. Kempování na pláži v národním parku v Glamping EcoLodge Cueva De Las Aguilas, Pedernales vyšlo na 1*. Krásná pláž, málo lidí a večerní posezení s výhledem na západ slunce. Byla to naše poslední cesta na jižním pobřeží a stála za to :) 

Zajímavosti

Při projíždění vesniček či měst uvidíte jak lidé sedí před svými domy a někdy spíš "chýšemi" a pozorují, co se kde děje. A často hrají i hru Domino, která ke Karibiku nesporně patří, ačkoliv má svůj původ v Číně.


Jarabacoa, země kde teče voda

Jarabacoa díky své poloze a celkovému obrazu místní krajiny má tato oblast přezdívku "Švýcarsko Dominikánské republiky". Ve vysokohorských údolích se pěstují brambory, zelí, káva, jahody a jablka. 

Velká rada! Nikdy nesjíždějte z velkých silnic. My měli cestu do Jarabacoi přes hory a mysleli jsme, že nedojedeme:)

Co navštívit?

  •  Zá návštěvu stojí Jimeonské vodopády (přírodní kaskády) - Salto de Jimenoa a Salto de Baiguate. 
  • Pro vodáky se nabízí možnost provozovat rafting, canyoning i tubing. 
  • Najdete zde také ranč s možností ubytování a vyjížďky na koních.
  • Vstup do Národního parku s výstupem na vrchol Pico Duarte, nejvyššího vrcholu Karibiku, najdete v místě La Cienaga, asi 30 km od Jarabacoi. 

Sosúa a Puerto Plata

Město Sosúa má zajímavou historii, protože bylo založeno židovskými přistěhovalci, kteří prchali z nacistického Německa. Asi 800 německých a rakouských židovských uprchlíků obdrželo víza vydaná dominikánskou vládou v letech 1940 až 1945 a usadili se v Sosúa. 

Zajímavosti

Za návštěvu stojí pláž Cabarete, kde je velký výskyt surfařů díky větru a vlnám. Především si zde můžete půjčit věci na windsurfing. 

Puerto Plata (v překladu Stříbrný přístav)

V Puerto Plata najdete jedinou lanovku v Karibiku, nazývanou Teleférico, která vede nahoru až na Pico Isabel de Torres, na 793 m vysokou horu nad městem.  Nahoře vaši pozornost upoutá socha Ježíše Krista v nadživotní velikosti, která je velmi podobná slavné pamětihodnosti z Rio de Janiera. Mimo to je nahoře botanická zahrada, kterou si můžete projít. 


Zajímavosti

Město Sosúa je v průvodci popsáno jako město hříchů, kde se prodávají ilegálně drogy. V Dominikáně bordely fungují na způsob garáží, kam si zajedete a za čas tam strávený zaplatíte peníze. Představte si 20 garáží naproti sobě a před tím cedule Cabaňas. 

Zajímavosti

Nedaleko Puerto Plata leží osada La Isabela, kterou nechal postavit Kryštof Kolumbus na přelomu let 1493 a 1494 jako první trvale obývané osídlení v "Novém světě".

V Dominikáně můžete objevit i laguny jako např. Blue Lagoon nebo Dudú Lagoon. 


Las Terrenas a El Limon

Naše poslední cesty před návratem do Punta Cana a odletem vedly do městečka Las Terrenas do provincie Samaná, kde jsme navštívili město El Limon (vodopád) a Boca del Diablo - "Ústa ďábla".

Ústa Ďábla

Je přírodou vytvořený otvor do země, který neustále "soptí" páru ven. Ďáblova díra se nachází na samém východním cípu provincie Samaná. 

Salto El Limon

Tento vodopád určitě stojí za návštěvu. Jen se připravte, že, aby jste se k němu dostali, budete muset zaplatit za vyjížďku na koni. My chtěli jít pěšky, ale cesta je bahnitá díky byznysu s koňmi, kteří turisty vozí k vodopádům. A tak jsem seděla na koni po xx letech a vlastně jsem si to hrozně užila. Na koni jedete asi 40 minut s průvodcem k vodopádům, kde se vyfotíte, zaplavete si a strávíte tam nějaký čas. Poté Vás dovezou zpátky zase na koních až k autu. Platili jsme cca 1000 pesos za jednoho.



Pár slov na závěr

Dominikána Vás nadchne, lidi jsou zde opravdu přátelský. Ale na rovinu za mě tahle země má spousta nedostatků pro turisty a zažijete zde dobrodružství. Místa nejsou tak probádaná. Často narážíte na problémy ohledně špatného dopravního značení nebo špatné domluvy.

P.s. Sever mě chytl za srdce víc jak východ, kde byl větší výskyt mořských řas na plážích

P.s.s. Nebojte se cesty v létě, když prší tak půl hodinky a zas déšť přejde...

P.s.s.s. Určitě repelent s sebou, komáři Vás večer jinak sní!

P.s.s.s.s. Co se mi hodně líbilo, že lidé ačkoliv žijí, jak žijí, vždy byli hezky oblečeni a navoněni. Na vzhledu si většina nechá záležet a opravdu jejich přátelství a zájem vám pomoc mě hřál u srdce :) 

P.s.s.s.s.s. Děkuji, kdo jste dočetl až sem a zas někdy:)

S láskou, Travellover