Bali
Bali, ostrov bohů, rýžových teras, skalnatých útesů, vulkanických sopek, kopců, pláží a nezapomenutelné pozitivní mentality místních lidí. Ano je to ostrov, kam každoročně zamíří tisíc turistů a místní to moc dobře ví a poskytují mnoho služeb. Někdo by řekl, že tam jezdí všichni, a proto tam nechci. To samé jsem měla i já, ale po návštěvě jsem se sem ještě jednou vrátila. Nejde o krásné pláže, které jsou leckde nebo o rýžové terasy, ale o mentalitu lidí a atmosféru, která na vás tady padne. Je to harmonie a klid.
Tipy a rady před cestou
- Počasí - období dešťů je od listopadu do března. Ale neznamená to, že prší celý den a nelze se na to spoléhat. Sami jsme byli v prosinci a v lednu, kdy nepršelo a místní z toho byli nešťastní. Na druhou stranu při druhé návštěvě v březnu pršelo jeden týden celé noci a přes den průběžně.
- Letenky - ceny letenek dost vyšplhaly a bohužel jen zázrakem seženete letenku pod 18 000 Kč tam a zpátky s velkým zavazadlem. Stále platí, že hledám přes skyscanner.
- Vízum - ano vízum do 30 dní nemusíte z Čech řešit, vyřešíte to na letišti, kde zaplatíte 33 dolarů a dostanete do pasu vízum.
- Pojištění - na tom by se nikdy nemělo šetřit a pokud hodláte cestovat na skútru, určitě kvůli bezpečnosti si to udělejte.
- Očkování - sama jsem se nikdy neomezovala v cizině pít drinky s ledem nebo jíst jídla od místních na ulici bez zázemí. Takže mám břišní tyfus a žloutenku. Nic ale není povinné pro vstup do země.
- Oblečení - budete mi děkovat, když nepoletíte s narvaným kufrem. Podnebí je celý rok příznivé a krom teplého oblečení na výšlap na horu Bantur, využijete jen plavky a pár normálního oblečení.
- Co vždycky zapomenu - opalovací krém, ucho šťoury, kapky do očí (věřte mi jezdit na skútru i s brýlemi, stejně jsem měla ty oči podrážděné), probiotika, jelení lůj, košili dlouhou na skútr.
- Gojek - stáhněte si aplikaci Gojek, kde si objednáte snadno taxi za pár korun nebo jídlo.
- Airalo - stáhněte si aplikaci a zde si můžete koupit data přes esim. Funguje to skvěle. Pokud nemáte možnost, na letišti si vyřiďte jinou simkartu.
- Peníze - je dobré vybrat dolary a poté na letišti nebo mimo směnit na jejich měnu.
Itinerář
- Moje kamarádka z Bali mi dala pro vás mapu míst, které měla v plánu a dost se to podobá mým místům zde: https://maps.app.goo.gl/jjaRLQhKVotg1EVk7?g_st=i</li>
Ubud
Ubud, to je centrum kulturního a duchovního života na Bali. Mimo to, je to centrum jógy. Při pobytu zde na vás dýchne pravá podstata Bali. Meditace, rýžové pole, paláce, chaotická doprava, nespočet masáží, restaurací a kolem vodopádů.
Co navštívit?
- Rice field walking a Cempuhan Ridge walk - jsou dvě krátké hezké procházky v centu Ubudu
- Monkey forest - nebo spíš palác opic
- Mont Batur - výšlap při východu slunce
- Joga - já si zamilovala Yoga house
- Tibumana waterfall, Sewut waterfall - mezi insta vodopády patří ale Sekumpul, Fiji, Git Git nebo Nung Nung
- Tegallalang Rice Terrace
- Sloní jeskyně Goa Gajah - zde jsem nebyla :)
- Tirta Tempul
- Noční market Gianyar
Rice field walking a Cempuhan Ridge walk
Jsou to dvě krátké trasy pro pěší, každá má asi 2km a stojí to za to.
Mont Batur
Cena dopravy a průvodce na vrchol sopky vyjde cca od 300 000 Idr do 500 000 Idr. Záleží, jak usmlouváte. Řidič vás vyzvedne ve 2 ráno a doveze vás na parkoviště, kde dostanete baterku a průvodce nahoru. Nečekejte, že tam půjdete sami. Každý den jezdí několik taxíků s turisty a všichni vycházejí najednou. Cesta trvá 2,5 hodiny a je náročná. Jdete ve frontě lidí až nahoru a tempo je podle lidí před vámi. Nahoře máte asi hodinu a pak jdete 1,5 hodiny dolů k parkovišti. Na závěr vás ještě řidič zaveze na ochutnávku kávy a čajů zadarmo. Je potřeba mít dobré věci na sebe a boty!
Tegallalang Rice Terrace
Vstup na terasy stojí 25 000 Idr. Rýže se v těchto oblastech pěstuje tradičním způsobem již více než 2000 let a pro místní obyvatelstvo neznamená jen potravu pro tělo, ale i pro duši po smrti. Výhledy stojí za to a mimo to si můžete zaplatit i fotku na houpačce nebo zipline.
Monkey forest
Je opičí království, tolik opic na jednom místě, jen tak neuvidíte. Dávejte si pozor na vlastní věci a ideálně nenosit žádnou tašku nebo batoh.
Tirta Tempul
Lázně Tirta Empul jsou jedním z nejposvátnějších hinduistických míst. Do těchto lázní chodí i místní se očistit. Při vstupu dostanete na plavky přehoz a můžete podstoupit očistu. Každý pramen něco znamená a je dobré si to nechat od průvodce nebo místního vysvětlit. Očista probíhá tak, že nejprve si umyjete ruce od špíny, poté uši od všeho zlého, co jste slyšeli, poté pusu, od všeho zlého, co jste řekli, poté oči, od všeho zlého, co jste viděli a na závěr čelo a potopíte hlavu do proudu pramene a vydáváte jednoslabičné písmeno dle pramene, dokud můžete. Pak jdete k dalšímu prameni. Divili by jste se jakou to má sílu.
Věděli jste?
Legenda praví, že pramen vznikl při souboji boha Indry se zlým králem Mayadanawou, který ovládal černou magii, jejíž pomocí otrávil nedalekou řeku. Tím způsobil, že Indorvi vojáci, kteří měli krále dopadnout, onemocněli. Indra udeřil svou holí do země a v místě dopadu vytryskl zázračný pramen, který zachránil život vojáků a ti tak mohli zdárně dokončit své poslání.
Vodopády kolem Ubudu
Vodopádů kolem Ubudu je spoustu a je těžký vybrat si ten, který vám přiroste k srdci. Já navštívila dva Tibumana a Sewut a opravdu je miluju. Cesta k oběma vede skrz krásné výhledy na pole a farmáře. Před vodopády je vždy parkoviště a vstup cca 20 000 - 25 000 Idr. Ani jeden z vodopádů, co jsem navštívila není na to, si tam roztáhnout ručník a ležet. Je to jen o krátké návštěvě a zaplávání si. Na obou najdete stánky s pitím. Vyplatí se navštívit vodopád hned ráno a vyhnete se tak turistům. Nicméně většina turistů tam jde jen pro fotku a někdo se ani nevykoupe.
Noční trh Gianyar
Gianyar je místo, které je kousek od Ubudu a je zde noční trh, kde turisty moc nepotkáte. Trh není každý den, a tak je potřeba se místních předtím zeptat, zda dnes je. Najdete zde skvělé místní jídlo, prodej zvířat, oblečení a elektroniky. Občas za vámi přijdou děti s prosbou o peníze. Nicméně je dobré mít rozměněno na menší peníze.
Pár zajímavostí z rozhovorů s místními
Ubud je město, které je živé od rána do večera. Gojek zde funguje výborně a máte pocit, že vše zde najdete. Místní věří na karmu a žijí život v přítomnosti, pravidelně se modlí a navštěvují šamana, pokud mají v životě něco rozhodnout nebo něco udělali. Pro místní je manželství posvátné a ženy drží peníze a muž vydělává. Místní mají většinou víc než jednu práci a přesto jsou nejšťastnější na světě. Věří, že joga neni o zpevnění těla, ale o poznání sebe sama a pomáhá léčit tělo. Také věří v léčivé zázraky vody a někteří zahajují svůj den pomodlením se a pomazáním čela vodou a poté jejím vypitím. Nikdy neuvidíte kouřit ženu nebo pít, místní to nepřijímají jako něco, co by ženy měly dělat. Pár poznatků z rozhovorů s taxikáři. :)
Když navštívíte šamana často vám řekne jako auru vyzařujete a čakry. Dále vám bude číst z ruky a poté máte několik otázek na závěr.
Vždycky smlouvejte, ceny nejsou fixní a místní rádi zkoušejí :) Ideál cena skutru na den max 80 000 Idr! Já neumím smlouvat, takže vím, že to jde i za 50 000 Idr - 70 000 Idr.
Nikdy neslibujte nic místním, oni věří na vaše slovo a vyhněte se slibování, že se vrátíte atd :)
Masáže - bože tohle mi bude chybět, masáže seženete od 60 000 do 150 000 Idr a stojí to za to!!!!!
Kurzy vaření - dost často jsem všude viděla nápisy kurzů vaření.
Kurzy malování - v Ubudu jsem viděla i kurz malování s výhledem na rýžové terasy nedaleko Joga Ubud house :)
Uluwatu, Kuta, Canggu
Pokud chcete navštívit pláže, místní diskotéky nebo zkusit surf. Tyhle města jsou ideální. Uluwatu je menší a provoz tam není tak šílený, jako v ostatních dvou městech.
V Kutě a Canggu jsem byla jen pár dní a to hlavně na pláži a ve Finns baru (kam určitě zamiřte. Je to nádherný komplex nad pláží, který má několik stage, krásné bary, bazény a večer plný světel a krásných holek na bruslích. Na Silvestra hostí známé dj a před komplexem na pláží jsou nezapomenutelné ohňostroje. Určitě se hezky oblečte a vezměte s sebou plavky nebo na sebe s outfitem :).) Jinak pro mě Canggu a Kuta byla hodně hektická a moc turistická, a proto jsem se tam již nevrátila. Pokud zde budete navštivte Tanah Lot - při západu slunce.
Uluwatu vám nabídne všechno co potřebujete. Turisti jsem také hodně míří a najdete zde skryté pláže, skalní výhledy se západy slunce, Uluwatu temple a spousta krámků, barů, joga center a posiloven. Tip - Hatch bar (každou neděli krásný trh, mimo to, je to bar).
Poloostrov Bukit - Uluwatu
Pro poloostrov Bukit je typické suché podnebí, rozpraskaná půda a sem tam nějaké ty bouganvilie. Daří se zde maniokům a čiroku, ze kterých se vyrábí mouka. Je to skvělá oblast pro surfaře.
Co navštívit?
- Pláže (Dreamland beach, Nyang Nyang, Padang Padang, Thomas beach, Uluwatu beach) - někde platíte vstup 10 000 - 25 000 Idr.
- Uluwatu Temple - Kecak dance
- Jarang Hill - výhled na útesy
- Joga - Morning Light Joga, The Space Bali
- Gym - Bambu fitness Bali (dražší), Kayanna Gym Bali (30 000 Idr) hodně malá bez sprch a toalet.
Pláže (mezi moje top patří Dreamland a Nyang Nyang beach)
Uluwatu temple
Vstup je 50 000 Idr a je vhodné vzít si dlouhé kalhoty nebo dostanete šátek. Jsou zde i opice, které jsou drzejší jak v Ubudu, žádné brýle na sobě ani mobil v ruce. Nikdy se jim nedívejte do očí. Je zde hezká procházka kolem pobřeží. V 6pm a v 7pm je zde tradiční Kecak dance, lístky lze koupit na místě nebo online za 10 dolarů. Vyplatí se jít v 6pm, kdy vidíte i západ slunce.
Tento chrám je zasvěcen bohu moře a ochránci Bali, bohu Rudrovi, známému také jako Sang Hyang Widhi Wasa. Je považován za důležité místo náboženských obřadů a ceremonií pro místní obyvatele.
Kecak dance
Kecak Dance je fascinující umělecké vyjádření, které má svůj původ na indonéském ostrově Bali. Samotné představení pak sleduje boj mezi Hanumanem a Ravanou, kde Hanuman používá svou sílu a schopnosti, aby porazil zlého démona a zachránil Sítu. Tanec je plný dynamických pohybů, gest a expresivního tance, který divákům přibližuje napětí a dobrodružství Ramayany.
Aktivity (jóga, surf, gym)
Já jsem navštívila 2 místa pro jógu - Joga Light Morning (každý den od 7:30, vstup 150 000 Idr) a Space Bali (celý den lekce, online rezervace i platba online 150 000 - 200 000 Idr).
Mimo to jsem byla cvičit v Kyanna gym Bali - vstup 20 000 Idr, malá posilovna. Víc fancy je Bamboo fitness Bali - ale zas jsou tam hodně kruhové tréninky a nemáte moc místo.
Surfování - možnost půjčit si surf s trenérem naleznete leckde a i na samotných plážích jako Padang Padang, Dreamland beach, Thomas beach nebo Bingin beach. Cena hodiny s instruktorem 450 000 Idr, ale třeba seženete lépe. Místní mi říkal, že na Thomas beach je to více pro začátečníky z důvodu polohy pláže a vln.
Mimo to si můžete jít zahrát tenis nebo "bali padel" do Island sports clubu.
Co dalšího navštívit?
- Nenechte si ujít krásný sunset na pláži nebo např. v baru Single Fin Bali (vstup není).
- Můžete navštívit GWK Cultural Park, kde je vstup asi 250 000 Idr. Typická je pro tento park obrovská socha boha Višni, kterou vidíte z letadla. Je to větší park na víc než hodinu a můžete v rámci vstupenky zažít Kecak dance také. Já jsem tam nebyla, ale kamarádka ano :)
Jaká místa bych navštívila příště?
Bali - Pura Lempuyang
Bali - Virgin beach
Bali - Pura Ulun Danu Bratan
Gili Meno nebo Gili air
Jáva - sopka Bromo!
Lovina - delfíni
A teď sladká realita na závěr. Ano na Bali je sice jídlo, taxíky, ubytování levné, ale i tak vás vyjde výlet draze. Mě vyšel, a to jsem se neomezovala v ničem, na cca 60 000 Kč (letenky 19 500 Kč, pojištění 899 Kč, cash 11 000 Kč, ubytování 17 900 Kč, ostatní platby 12 000 Kč) za 16 dní. Ale jak říkám, byla jsem sama a cena ubytování byla pro dva. Jednou jsem měla schválně dražší ubytování :)